میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، بعد از تقاطع شیرازی ، جنب ساختمان پزشکان ملاصدرا ، پلاک 107 ، طبقه 2 ، واحد 23

تلفن : 45 و 88211640   موبایل : 09128938228   تلگرام : 09336674060

fixed-orthodontic

روند عادی شروع درمان بیماریهای ارتودنسی ثابت شامل موارد زیر می باشد :
1) تهیه مدارک تشخیصی شامل رادیوگرافی ، فوتوگرافی و مدل های گچی
2) بررسی سلامت دندانی و انجام ارجاعات لازم
3) قراردادن سپریتور یا جداکننده : حلقه های لاستیکی هستند که برای ایجاد فاصله بین دندانهای خلفی بکار می روند ، فاصله ایجاد شده ، امکان نصب بندهای ارتودنسی را فراهم می آورد. گذاشتن سپریتور ممکن است باعث درد در ناحیه دندانها شود ، برای تسکین آن از استامینوفن یا بروفن می توان استفاده کرد. در ضمن کلیه موارد مربوط به رعایت بهداشت در این دوران انجام می گردد ، تنها خواهشمند است از کشیدن نخ دندان در ناحیه سپریتور خودداری شود.
4) قراردادن براکتها :
- براکتهای فلزی : بریس های (براکتهای) فلزی رایجترین نوع بریسها در ارتودنسی ثابت هستند و از نوع فولاد ضد زنگ با کیفیت ساخته می شوند.
- براکتهای خود باز شونده یا دایمون (self-liating) : بریسهای ارتودنسی دایمون نیازی با استفاده از الاستیک ندارند و به این ترتیب به تعداد جلسات درمانی کمتری نیازمند هستند. هزینه ارتودنسی دایمون به دلیل کیفیت بالا و طول درمان کمتر آن بیشتر از بریسهای معمولی است.
- براکتهای سرامیکی یا همرنگ دندان : بریسهای سرامیکی از مواد اولیه شفاف ساخته می شوند و جلب توجه کمتری دارند. این بریسها بزرگتر و شکننده تر از بریسهای فلزی هستند به همین دلیل نیازمند مراقبت بیشتری هستند و چون در ارتباط با زیبایی صورت هستند هزینه درمانی این نوع براکتها بیشتر از بریسهای فلزی است.
5) نکات مورد توجه در درمان ارتودنسی ثابت
- نکات اورژانسی : پس از اتمام ارتودنسی ثابت ممکن است با مشکلاتی مانند درد دندانها و آزردگی گونه و لب مواجه شوید. برای کاهش ناراحتی می توان قطعاتی از موم مخصوص ارتودنسی را روی نقاط آزاردهنده قرار داد و همچنین آب نمک ولرم به همراه ماساژ نقطه آزاردهنده و برای تسکین درد دندان از استامینوفن یا بروفن استفاده کرد.
- رژیم غذایی : پس از گذاشتن براکتها دیگر مجاز به گاز زدن هرگونه غذا و خوراکی سفت از قبیل میوه های خام ، هسته دار ، تنقلات و ساندویچ نیستید.
- بهداشت بعد از ارتودنسی : از دو نوع مسواک معمولی ارتودنسی و مسواک بین دندانی ارتودنسی می توان استفاده کرد و باید روزی 3 بار استفاده شود. مسواک معمولی ارتودنسی بین لثه و دندان و روی براکتها را تمیز می کند و مسواک بین دندانی با داشتن برس می تواند به تمیز کردن بین دندانها کمک کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید