میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، بعد از تقاطع شیرازی ، جنب ساختمان پزشکان ملاصدرا ، پلاک 107 ، طبقه 2 ، واحد 23

تلفن : 45 و 88211640   موبایل : 09128938228   تلگرام : 09336674060

بهترین زمان مراجعه برای درمان ارتودنسی ، چه زمانی است؟

شاید همواره این سوال ذهن پدر و مادرها را به خود مشغول می کند که چه زمانی باید به ارتودنتیست مراجعه کرد ، برخی مراجعه بعد از رویش دندانهای دایمی را پیشنهاد می دهند و برخی بعد از رویش دندانهای عقل ، برخی در دوره دبستان و بطور خلاصه نظرات متفاوتی در سطح جامعه به گوش می خورد.
نکته ای که قبل از پاسخ دهی به موارد فوق باید به آن توجه نمود ، هدف درمانی ارتودنسی می باشد ، ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی تخصصی است که بر بهبود نظم و عملکرد دندانها ، استخوان فکین و بافت های عصبی و عضلانی صورتی استوار است ، لذا در صورتی که هدف درمانی مرتب سازی دندانها باشد ، می توان شروع درمان را تا پایان رویش دندانهای دایمی به تعویق انداخت (حدودا 12 سالگی) اما در صورتی که مشکلات فکی یا عصبی و عضلانی موجود باشد ، شروع درمان حتما بایستی در سنین کمتر و بطور خاص قبل از بلوغ جنسی صورت پذیرد ، لطفا بنابر پروتکل پذیرفته شده بین المللی ، اولین ویزیت ارتودنسی در حدود 7 سالگی با هدف جداسازی بیماران سندرمیک ، دارای رشد غیرطبیعی ، دارای ناقرینگی حقیقی صورتی و افراد مبتلا به ناهنجاری Class III برنامه ریزی می شود.
منبع :  CDR ارتودنسی پروفیت 2013  دکتر میرهاشمی - دکتر زرنگار

آیا بزرگسالان نیز می توانند درمان ارتودنسی را انجام دهند؟

بله ارتودنسی در هر سنی قابل انجام است.

درمان ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان درمان ارتودنسی با توجه به شدت و پیچیدگی ناهنجاریهای دندانی بیمار متغیر است. بطور میانگین 2 تا 3 سال درمان ممکن است طول بکشد.

آیا براکتها درد دارند؟

خیر در ابتدای کمی درد و ناراحتی وجود دارد که به مرور رفع می شود. امروزه دستگاه های ارتودنسی به گونه ای ساخته می شوند که کمترین درد و ناراحتی را برای بیمار ایجاد نمایند.

هزینه انجام ارتودنسی چقدر است؟

هزینه درمان ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری و سن و نوع دستگاههای مورد استفاده برای درمان متغیر است. نکته ای که وجود دارد تقسیط هزینه درمان است. یعنی بخشی در ابتدا دریافت می شود و بقیه بصورت ماهیانه از بیمار دریافت می گردد.

متخصص ارتودنسي كيست و چه تفاوتي با دندانپزشك عمومي دارد؟

دانشجويان دندانپزشكي پس از گذراندن دوره ٦ ساله به عنوان دندانپزشك عمومي DDS شناخته ميشوند،در اين ميان گروهي پس از قبولي در امتحان سخت پذيرش تخصصي به عنوان دستيار تخصصي در شاخه هاي مختلف پذيرش ميگردند كه اين افراد پس از گذراندن دوره ٣يا ٤ساله تخصصي ارتودنسي زير نظر اساتيد متبحر به عنوان متخصص ارتودنسي شناخته ميشوند.
لازم به توجه است كه متخصصين حدود ٤ سال به صورت تخصصي بر روي ارتودنسي متحرك و ثابت اموزش ميبينند كه اين زمان معادل كل زمان اموزش دندانپزشكي عمومي در همه حيطه هاي دندانپزشكي ميباشد.

بورد تخصصی ارتودنسی چيست؟

متخصصین پس از اتمام دوره تخصصی در امتحانی كشوری به نام بورد تخصصی ارتودنسی شركت میكنند و پس از قبولی در این ازمون میتوانند به عنوان استاد دانشگاه به اموزش دانشجویان بپردازند.
لازم به توجه است كه رتبه های برتر هر سال جداگانه معرفی میگردند لذا ممكن است در تبلیغ همكاران مختلف  به عنوان رتبه اول برخورد نمایید

چگونه متوجه شویم كه پزشك موردنظرمان دندانپزشك عمومی است یا متخصص ارتودنسی؟

اولین نكته ای كه توجه عزیزان را به ان جلب مینمایم این است كه صرف درج عنوان "ارتودنسی" بر روی تابلوی پزشك و یا وجود بیمار ارتودنسی در مطب نشانگر تخصص فرد نیست.
برای احراز تخصص فرد عزیزان میتوانند با رجوع به سایت نظام پزشكی و یا سایت انجمن ارتودنتیست های ایران  و یا توجه به درج عنوان متخصص ارتودنسی بر مهر نظام پزشكی پزشك تصمیم گیری نمایند

ایا درمان ارتودنسی برای بیماران ضروری میباشد؟

ناهنجاری های دندانی و فكی باعث ایجاد تاثیرات متفاوت مضر در سلامت دندان ها و لثه ها،از بین رفتن حس عزت نفس و اعتماد به نفس و اختلال در جویدن و بلع میگردد.
با توجه به توضیحات فوق بهبود وضعیت دندانی و فكی سبب بهبود شرایط سلامت جسمی و روانی بیماران میگردد.
البته لازم به توجه است كه با توجه به شدت ،نوع ناهنجاری و وضعیت روحی روانی بیماران ،میزان نیاز بیماران به درمان متفاوت میباشد و این امر با مشاوره با متخصص ارتودنسی به راحتی برای بیمار مشخص میشود.
در این زمینه معیار های ببن المللی متفاوتی ارائه شده است كه از ان بین میتوان به IOTN(index of treatment needs) ,TPI(treatment priority index),... اشاره كرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید